m

7. 9. 2018

Participativní rozpočet umožňuje, aby se spoluobčané zapojovali do rozhodování o vývoji obce. Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé pak podávají návrhy,
co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit. Při tvorbě těchto návrhů se obyvatelé za asistence města setkávají na lokálních, či tematických veřejných diskusích
a sousedských setkáních. Na nich diskutují o tom, co chtějí ve své obci změnit a jak. Společné návrhy pak předkládají radnici k posouzení z hlediska realizovatelnosti. Vyvrcholením je všelidové hlasování o tom, které návrhy obyvatel má obec realizovat.

Participativní rozpočet se poprvé testoval v Brazílii v roce 1989 a dnes ho využívá přes 1500 měst po celém světě. V České republice tuto možnost využilo již 32 obcí.
Mluvíme nejen o velkých městech, ale i obcích podstatně menších než jsou Benátky,
jako jsou například Mnichovice, Kolovraty, Dobřejovice nebo Sadská.

Jsme toho názoru, že je velice důležité vtáhnout občany do dialogu o utváření místa,
kde žijeme. Můžeme tak spolu konstruktivně postupovat v jeho rozvoji. Věříme, že máme město plné schopných lidí se zajímavými nápady, byla by škoda aspoň část z těchto nápadů nezrealizovat. Výhodou je také to, že se mohou zapojovat i lidé mladší osmnácti let pokud to pravidla povolí. Tedy už v poměrně útlém věku si mohou školáci vyzkoušet demokracii v praxi, například v roce 2016 vyčlenily Horní Počernice sto tisíc korun, díky kterým mohli žáci základních škol soutěžit o nejlepší návrh projektu, který se týkal místa vhodného pro volnočasové aktivity.

Na níže uvedeném odkaze můžete zjistit v jakých městech a jakým způsobem participační rozpočet funguje v praxi.

http://www.participativni-rozpocet.cz/zapojena-mesta/

m