m

27. 2. 2015

NAFTALEN SE VRACÍ?

 

Protože v úterý 24. února 2015 skončilo podávání připomínek k oživenému záměru firmy Carborundum Electrite a.s. vyrábět v Benátkách porézní kotouče za pomoci naftalenu a celá kauza se zase vrací na stůl místních úřadů, stojí za to připomenout čtenářům Benáteckého zpravodaje*, jak se dosud celá věc vyvíjela.

 

Firma Carborundum Electrite a. s. (člen rakouské skupiny Tyrolit – Swarovski Group) se v roce 2012 pokusila ve svém benáteckém provozu zahájit výrobu porézních kotoučů za využití naftalenu.

Proti tomuto záměru se vyslovilo nejen přes 1600 petentů v petici „Nechceme v Benátkách naftalen“, ale také tehdejší zastupitelstvo města, místní občanské sdružení Benátky sobě a sdružení Arnika s celostátní působností. Na základě vznesených námitek stavební úřad povolení k naftalenovému provozu nevydal, správnost tohoto rozhodnutí pak následně potvrdil Krajský úřad, ke kterému se firma odvolala.

 

Důvodů k obavám bylo mnoho. Především šlo ale o fakt, že naftalen je nebezpečná toxická látka, těkavá, zapáchající, potenciálně karcinogenní, dráždivá, nebezpečná pro životní prostředí v ovzduší i v půdě a podzemní vodě. Občanské sdružení Arnika na svých stránkách uvádí tuto charakteristiku: „Naftalen může u lidí především způsobit změny v krevním obrazu, být příčinou chudokrevnosti. Může poškodit játra a ledviny. Dráždí oči, při kontaktu hrozí riziko zákalu rohovky nebo zánětu spojivek. Při požití dráždí trávicí trakt, vyvolává zvracení a průjem. Kromě toho může způsobit chvění, křeče, respirační paralýzu. Prach a výpary mohou dráždit dýchací cesty. Může být vstřebán pokožkou a při kontaktu s kůží je možný vznik dermatitid (kožních onemocnění). Několik studií poukazuje na možnou souvislost mezi poškozením jater a krve u dětí, které nosili oblečení chráněné kuličkami proti molům.“ (www.arnika.org)

Vzhledem k situovanosti provozu firmy v centru města a v záplavové oblasti řeky Jizery je potom zvýšená pozornost na místě. Ekologická zátěž se navíc týká také kvality podzemních vod v souvislosti s vodním zdrojem Káraný, strategickým zdrojem pitné vody nejen pro hlavní město, v jehož ochranném pásmu Benátky leží.

 

Doufám, že prohlášení rakouských zástupců firmy při dřívějších setkání, totiž, že Carborundum Electrite a. s. „nikdy nepůjde proti zájmu místních občanů“, stále platí, stejně jako platí firmou často deklarovaný vysoký standard společenské odpovědnosti. Nadějné snad také je, že Swarovski Group provozuje vzdělávací program pro školy zaměření na potřebnost čisté vody v sociálním i ekonomickém kontextu (www.swarovskiwaterschool.com).

 

Firma Carborundum Electrite a. s. to nyní zkouší znovu, původní projekt poopravila a znova žádá o nové stavební povolení. Místního šetření jsem se osobně účastnil a nabyl dojmu, že z technického hlediska se firma skutečně snaží, aby zamezila dosud známým rizikům. Základní a největší riziko, totiž přítomnost desíti tun toxického naftalenu v centru našeho města a s tím celkový záměr výroby porézních kotoučů, ale neodstranila.

Stavební úřad nyní seznámí všechny účastníky s námitkami vznesenými k předložené projektové dokumentaci a následně rozhodne.

Mgr. Marek Fajfr, Ph.D.

Zastupitel města

* Článek byl napsán pro Zpravodaj Benátecka 3/3015

m